Neoprávnený odber plynu – Meradlo s porušenou plombou – Preukázanie vzniku škody
Ak nemožno výšku škody, príp. jej existenciu spoľahlivo preukázať inak, použije sa metodika určená vo vyhláške ministerstva hospodárstva č. 155/2005.
Uznesenie NS SR, sp. zn. 5 Obdo 32/2018 z 29. novembra 2018
(SPP – distribúcia, a.s. proti COOP Jednota Topoľčany, spotrebné družstvo)
Opis prípadu
SPP žaloval Coop o náhradu škody za neoprávnený odber plynu, nakoľko na plynomere bola porušená plomba.
Nižšie súdy žalobu zamietli s odôvodnením, že SPP nepreukázal vznik škody. Vychádzali z toho, že nie je možné použiť metodiku na určenie odobratého plynu podľa vyhlášky Ministerstva hospodárstva SR č. 155/2005. Túto metodiku je možné použiť iba na vyčíslenie škody (teda len potom, ako bolo preukázané, že nejaká škoda vznikla). V danom prípade však SPP nepreukázal, že mu vôbec nejaká škoda vznikla.
SPP podal dovolanie pre nesprávne právne posúdenie s odôvodnením, že sporná otázka ešte nebola vyriešená v rozhodovacej praxi dovolacieho súdu [§ 421/1 (b) CSP]. Tvrdil, že metodika sa použije vždy vtedy, ak nie je možné spoľahlivo a zákonným spôsobom zistiť množstvo odobratého plynu. Možno ju teda použiť nielen na zistenie výšky škody, ale aj na zistenie, či škoda vznikla.
Najvyšší súd uzavrel, že dovolanie je dôvodné.
Odberateľ zodpovedá za škodu spôsobenú neoprávneným odberom plynu.
Neoprávnený odber plynu upravuje § 59/1 zákona o energetike (zákon č. 656/2004). V danom prípade ide o skutkovú podstatu podľa písmena d) — “odber meraný meradlom, na ktorom bolo porušené zabezpečenie proti neoprávnenej manipulácii”.
Predpokladom zodpovednosti pri tejto skutkovej podstate je, že
- na meradle bola porušená plomba (zabezpečenie proti neoprávnenej manipuácii),
- odberateľ v rozhodnom období odoberal plyn, a
- medzi odberom plynu a vznikom škody je príčinná súvislosť.
Aby dodávateľ mohol uplatňovať nárok na náhradu skutočnej škody, musel by poznať množstvo odobratého plynu. Avšak podľa § 16 zákona o metrológii (zákon č. 142/2000) záväzný údaj o spotrebe môže poskytnúť len plynomer s platným overením. Na určenie množstva odobratého plynu nie je možné použiť plynomer, na ktorom bola porušená plomba. V danom prípade teda nemožno vychádzať z údajov na plynomere.
Súčasne nemožno vychádzať ani z údajov o spotrebe na danom odbernom mieste za predchádzajúce obdobie.
Keďže nemožno spoľahlivo (v súlade s predpismi) určiť množstvo odobratého plynu, je nutné použiť metodiku uvedenú vo vyhláške 155/2005, ktorá zohľadňuje existenciu konkrétnych spotrebičov a ich skutočnú spotrebu. Pomocou tejto metodiky tak možno zistiť, či škoda vznikla, a ak áno, v akej výške vznikla.